Akira Yoshizawa Kimdir – Origami Örnek Resimleri 14 Mart 2012

     
 
 
 
 
 
 
  

( Bugün Ünlü Origami Ustası Yoshizawa’nın 101. Doğum Günü )

Akira Yoshizawa (吉澤 章 ) Kimdir ?

Origami bir sanat dalı. Japonların kağıt katlama sanatı. Origaminin muhteşem örneklerini sergilemiş olan büyük usta Akira Yoshizawa‘nın bugün 101. doğum günü. Google bunun anısına 14 Mart 2012 günü bir özel logo ( doodle)  ile karşımıza çıkıyor. İşte o logo ve ayrıntıları.

 

 

 

 

Görüldüğü üzere google’ın logosu Yoshizawa’nın doğum gününe uygun olarak origami ile yapılmış . Google kelimesinin harfleri güzel bir şekilde kağıt katlama sanatı ile oluşturlarak üzerlerine bir kaç tane kağı kelebek serpilmiş.

 

Büyük origami üstadı Akira hakkında bilmek istediğiniz ayrıntılar ve kısaca  hayat hikayesi ise şöyle:

Bugünden itibaren “Okuma Odası” bölümümüzde Origami üstadlarının hayatına yer vermeye çalışacağız. İlerleyen dönemlerde bahsettiğimiz üstadlar tarafından icat edilmiş Origami modellerinin diyagram ve videolarına da yer vereceğiz. Origami Üstadları bölümümüzün ilk konuğu olarak Origami dünyasında adından en çok söz ettiren kişiyi, yani Akira Yoshizawa’yı seçtik.

 

Akira Yoshizawa (吉澤 章 Yoshizawa Akira), 14 Mart 1911’da Japonya’nın Tochigi şehrine bağlı Kaminokawa’da yaşayan çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Origami’yi her Japon gibi geleneklerinin bir parçası olarak tanıdı. 13 yaşına geldiğinde Tokyo’ya bir fabrikada çalışmak üzere taşındı. Fabrikada çalışırken boş zamanlarını Origami yaparak değerlendiren Yoshizawa’nın bu yeteneğinin farkedilmesiyle işçilikten teknik ressamlık görevine atandı. Yirmili yaşlarında çalıştığı fabrikada yeni işe başlayan teknik ressamlara Origami’yi kullanarak Geometri dersi verdi.

1937 yılında fabrikadan ayrılıp tüm zamanını Origami’ye vermeye karar verdi. Bu kararından sonraki 20 yılı yoksulluka geçti. Yaşamını kapı kapı dolaşarak “tsukudani” adı verilen soya sosu ve deniz ürünlerinden yapılan çorbayı satarak devam ettirdi. Yaptığı Origami figürleri ilk defa Isao Honda (本多 功)tarafından 1944 yılında yayınlanan Origami Shuko isimli kitapta yer aldı. 1951 yılında Asahi Grafik dergisi için hazırladığı 12 Hayvanlı takvim modeli Origami kariyerinin asıl başlangıcı oldu.

1954 yılında yayımladığı “Yeni Origami Sanatı” (Atarashi Origami Geijutsu) tamamen kendisine ait ilk Origami kitabıdır. Bu kitabın en önemli özelliği ilk defa Origami diyagramlarında açıklayıcı işaretler kullanılmasıdır. Bu işaretler Origami’nin alfabesi kabul edilir. Bu kitabın basımından sonra Yoshizawa için yoksulluk yılları da artık sona ermiştir. 1954 yılı Yoshizawan‘ın Tokyo Uluslararası Origami Merkezini de kurduğu yıldır.

İlk yurt dışı sergisi, 1955’te Hollandalı mimar Felix Tikotin tarafından organizasyonu ile Amsterdam’daki Stedelijk Müzesinde açılmıştır. Daha sonraları dünyanın birçok yerinde sergiler açan Yoshizawa 1956 yılında Kiyo isimli bir bayanla evlenmiş, eşi ilerleyen yıllarda Origami kariyerinde O’nun yardımcısı olmuştur.

Akira Yoshizawa “Islak Origami’ tekniğinin de mucididir. Kağıda daha düzgün şekil vermek amacıyla kağıdı nemlendirip, katlama işlemi bittikten sonra kağıdı kurutarak daha gerçekçi figürler katlamıştır.

14 Mart 2005’te 94.doğum gününde hayata gözlerini kapayan Yoshizawa Origami’nin en büyük üstadı kabul edilmektedir. 50 000’in üzerinde model icad eden Yoshizawa’nın icatlarından sadece birkaç yüz tanesi diyagramlanabilmiştir. 18 tane Origami kitabı bulunan Origami üstadı Japon kültürünü dünyaya tanıtmasının bir ödülü olarak 1983 yılında Japon İmparatoru Hirohito tarafından Yükselen Güneş Madalyası (Kyokujitsu shō) ile şereflendirilmiştir. Bu madalya Japonya vatandaşlarının alabilecekleri en şerefli madalyalardan biridir.

Kitapları
ATARASHII ORIGAMI GEIJUTSU, Origami Geijutsu-Sha 1954
Origami Reader I, Ryokuchi-Sha 1957
Dokuhon, Vol.1 (Origami Tokuhon) ,1973
SOSAKU ORIGAMI (Creative Origami), Nippon Hoso Kyokai 1984
Dokuhon, Vol.2 ( Origami Tokuhon),1986
ORIGAMI DOKUHON II(Origami Reader II), Kamakura Shobo 1986

 

( kaynak: origamisan.com)

Şimdi de Akira Yoshizawa ‘nın bazı origami eselerini hep birlikte görelim

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aradığınız içerik diğer sayfalarımızda olabilir. Google teknolojisi ile sitemizde aradığınız kelimeyi detaylı bir şekilde arayıp bulabilrsiniz. Google Özel Arama Kullanarak Ara:
Kategori: Haberler
Etiketler: , , , , , , ,
Yorumlar  Günün Hadisi Şerifi
   Tirmizi, Kıyamet, 1.
 
  Reklam
  Son Yazılar
Olta Koleksiyonu
12345678910
  Günün Rüya Tabiri
  Rüyada Ekşili Çorba Görmek
  Günün Fıkrası
  Tarih Dersi Fıkrası – Suç Kimde
  Günün Videosu
Yok Böyle Şaka ( Bu Şaka Kalpten Götürür)
  Son Yorumlar